Chyba wielu z nas zgodziłoby się ze stwierdzeniem, że drewno stało się najczęściej wykorzystywanym materiałem budowlanym. Miało ono już podobne zastosowanie w pradziejach, a z biegiem czasu modernizowano konstrukcje drewniane. Począwszy od prymitywnych szałasów, przez konstrukcje zrębowe czy sumikowo-łątkowe, aż po najnowocześniejsze domy z drewna, tego rodzaju budownictwo zyskiwało coraz to nowszych zwolenników.

W pewnym momencie konstrukcje te zostały jednak uznane za dość anachroniczne i zaprzestano ich konstrukcji, ograniczając ich występowanie w dużej mierze do obszarów wiejskich, zwłaszcza górskich. Mowa tu o postmodernizmie i epoce komunizmu, kiedy modne były betonowe bloki i kamienice.

Obecnie jednak domy drewniane znowu zaczynają cieszyć się ogromną popularnością i można powiedzieć, że tego rodzaju budownictwa przeżywa prawdziwy renesans. Nie bez znaczenia jest tu powszechność zaawansowanych technologii, które spowodowały, że współczesne drewniane domy zapewniają domownikom idealne warunki mieszkaniowe.

Czy to domy z bali w stylu podhalańskim, czy też domki drewniane w zabudowie kanadyjskiej, tego rodzaju konstrukcje są bardzo wytrzymałe, a przede wszystkim energooszczędne. Dom z bali cechuje się bowiem wyjątkowymi właściwościami izolacyjnymi, toteż tańsze jest jego ogrzewanie. Do tego dochodzi jeszcze niebanalny wygląd tych budynków i przytulna atmosfera w nich panująca.