Każdy kto pozyskuje obecnie apartament czy budynek wolnostojący myślio tym, żeby urządzić je w sposób wyjątkowy, tak aby w środku było przytulne, miało unikatowy profil. W wielu sypialniach pojawia się tym samym kominek, jaki zespala się z czymś przyjemnym. Naturalnie w chwili obecnej nie ma większego problemu z tym, żeby zintegrować kominek do pomieszczenia. A kiedy aranżuje się mieszkanie czy dom od samego początku, można kompleks zrobić w dowolny sposób.
Wielość propozycyj na rynku powoduje jednak, że wszelki koneser kominków wybierze sobie coś na rzecz siebie – czy to kominki ogrodowe stylowe, czy też współczesny, a może biokominek. Swoją drogą większość osób i tak samodzielnie obudowuje palenisko, nie kupuje gotowca od producenta. Co sprawia, że kominek jest tak ważny w wszelkim, nawet najmniejszym mieszkaniu? Z pewnością nie bez znaczenia jest zjawisko, że kominek pełni nie tylko rolę estetyczną, ale i zastępuje ogrzewanie.
Widać to szczególnie w czasie zimy. Osoby mające kominek twierdzą, że opłaty za zasilanie czy gaz to dla nich nie problem, a rachunki są rzeczywiście niskie odkąd dogrzewają pomieszczenia właśnie kominkiem. Także nie tylko pozytyw miły dla oczu odgrywa tutaj istotność, ale i ten ekonomiczny. Jakkolwiek budowa kominka do najtańszych nie należy, co trzeba wziąć po obserwację decydując się na taki krok, to niemniej jednak będą to dobrze spożytkowane finanse, jakie po latach z pewnością się zwrócą.