Równe zęby to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia.
Dlatego już od urodzenia powinno się zapobiegać wadom zgryzu u dzieci aby uniknąć dodatkowego leczenia zębów w przyszłości,
Oto wskazówki dla rodziców, co robić, żeby dziecko miało zęby równe i ładne.

Dzieci przeważnie trafiają do ortodonty z przyczyny ,brzydkich zębów”. Wygląd stanowi więc główną motywację do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego, ponieważ ładne i równe zęby świadczą o zdrowiu i zadbaniu dziecka, dodają mu urody, a nawet pewności siebie. Żaden rodzic nie chce, by jego dziecko miało kompleksy z przyczyny krzywych zębów.

W ostatnim okresie w stomatologii wiele się zmieniło. Doceniono olbrzymią rolę profilaktyki, czyli zapobiegania chorobom narządu żucia. Wielu pedodontów i ortodontów słusznie uważa, że można by uniknąć długiego i kosztownego leczenia nastolatków, gdyby postępowanie profilaktyczne było organizowane już od urodzenia dziecka.

W tym okresie czasu jedną z przyczyn niewłaściwego rozwoju szczęk jest pozycja dziecka w czasie snu i karmienia. W czasie snu główkę niemowlęcia trzeba układać na małym podwyższeniu, a nie – jak się błędnie utarło – zupełnie w poziomie; taka pozycja stwarza skłonność do wady zgryzu, zwanej tyłozgryzem. W przypadkach odwrotnych, na skutek zbyt wysokiego układania główki niemowlęcia, spostrzega się skłonność do wysuwania żuchwy i wady zgryzu, zwanej przodozgryzem.

Bardzo ważna jest również prawidłowa pozycja dziecka podczas karmienia – tułów i główka powinny być uniesione. Karmiąca matka powinna trzymać się prosto i nie uciskać piersią twarzy dziecka. Przy karmieniu butelką powinno się zwrócić uwagę na kształt smoczka – powinien być zbliżony do kształtu piersi. Trzeba również pamiętać o szkodliwości ciągłego trzymania w ustach i ssania pustych smoczków lub palca; taki długo trwający nawyk stwarza różnorakie zaburzenia w rozwoju narządu żucia – od zaburzeń mięśni otaczających usta po ciężką wadę zgryzu, zwaną zgryzem otwartym.

W Klinice Stomatologicznej AnAm dzieci objęte są szczególną opieką, bez ograniczeń wiekowych i zdrowotnych. Fachowcy stomatologii dziecięcej (pedodonci) są w większości pracownikami Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (dawniej Akademii Medycznej) i posiadają wieloletnie wiedzę praktyczną w leczeniu dzieci w różnym wieku. Zapraszamy serdecznie na pierwszą wizytę ze swoim dzieckiem, abyśmy mogli uzyskać zaufanie młodego pacjenta, poznać jego nawyki higieniczne, żywieniowe, , a ponadto ewentualne kłopoty zdrowotne.